قالب پرشین بلاگ


گروه کشاورزی و منابع طبیعی
پیوندهای وبلاگ

 

 

طراحي شهري فرآيندي است كه به شكل‌دهي فيزيكي بافت‌هاي مختلف شهري و روستايي منجر مي‌شود. طراحي شهري با رويكرد ساختارگرايي به ايجاد اماكن متعدد مي‌پردازد. اين فرآيند طراحي ساختمان‌ها، فضاها و چشم‌اندازها را در برمي‌گيرد و نهايتا جرياني را به راه مي‌اندازد كه به عمران و آبادي شهري كمك مي‌كند.ادامه مطلب را ببینید

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و هشتم فروردین 1390 ] [ 13:28 ] [ مهسا خدارحمی(محیط زیست) ]

 

کاتالیزورهای جدید فلزی ممكن است بتوانند بدون تولید ضایعات كربن، گازهای گلخانه‌ای از جمله متان و دی‌اكسید كربن را به سوخت‌های مایع تبدیل كنند.
اگر سوخت‌های فسیلی بطور كامل بسوزند، محصول نهایی، دی‌اكسید كربن و آب خواهد بود. امروزه دی‌اكسید كربن جزء ضایعات محسوب می‌شوند كه یا وارد هوا شده و به گرم‌تر شدن زمین می‌انجامد، یا وارد اقیانوس‌ها شده و موجب اسیدی شدن آنها می شود و یا وارد زمین می‌شوند كه هنوز عواقب آن ناشناخته ‌است.اما محققان دانشگاه واشنگتن دریافته‌اند كه می‌توان دی‌اكسید كربن را به سوخت‌هایی مانند متانول یا هیدروكربن تبدیل كرد.

تركیب هیدروكربن به جای اینكه آلودگی تولید كند، می‌تواند بطور چرخه‌ای عمل كرده و به یك چرخه كربن طبیعی تمیز تبدیل شود، اگرچه انرژی زیادی مصرف می‌كند.
در تحقیقی كه در مجله جامعه شیمی آمریكایی منتشرشد، یك مجتمع فلز جدید شرح داده می‌شود كه می‌تواند گروه‌های متیل (CH3) را با اكسیژن تركیب كرده و اتان (CH3-CH3) تولید كند.
این دومین قدم در تبدیل متان (CH4) - جزء اصلی گاز طبیعی- به یك چرخه طولانی‌تر هیدروكربن یا سوخت مایع است.
دانشمندان در حال حاضر در حال پیچیده كردن تركیب برای اجرای قدم اول تبدیل متان به اتان و شروع روند ساخت چرخه بزرگتر هیدروكربن‌هایی همچون بوتان و اكتان هستند كه در دما و فشار معمولی مایع هستند. به همین دلیل می‌توان آنها را در مسیرهای طولانی حمل كرد.

 
[ یکشنبه بیست و هشتم فروردین 1390 ] [ 13:13 ] [ مهسا خدارحمی(محیط زیست) ]

امروزه حفظ محیط زیست به عنوان یکی از جنبه های غیر قابل اغماض در امر توسعه پایدار مد نظر قرار دارد. در این راستا استفاده از فناوری های مختلف همچون انواع روش های زیستی و شیمیایی در پالایش محیط زیست به کار گرفته شده است. در ایران نیز با شتاب گرفتن فرایند صنعتی شدن کشور و لزوم توجه بیشتر به توسعه پایدار همراه با الزامات اقتصادی، نیاز به استفاده از فناوری های کارآمد و نوین پالایش بیش از پیش احساس می شود. 
این همایش بر آن است تا فضایی فراهم آورد که در آن تجارب و مشاهدات پژوهشگران و دست اندرکاران صنعت در مواجهه با آلاینده های زیست محیطی و پالایش آن در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

 با فرآیند صنعتی شدن کشور موضوع تهویه صنعتی از اهمیت روزافزونی بـرخوردار شده است. مشکلات چالش برانگیزی که اکنون در این رابطه در کشور با آن مواجه می‌باشیم و همچنین عدم آشنائی مهندسین با اصول تهویه و عدم وجود استانداردهای لازم، دانشگاه صنعتی شریف را بر آن داشت که برنامه‌ای مدون برای برگزاری سالانه همایش و کارگاههای آموزشی در ارتباط با تهویه صنعتی و بهداشت محیط کار را طراحی و اجرا نماید.

 هدف اصلی این همایش معرفی و آموزش مؤثر و اقتصادی فناوری های پالایش در مهندسی محیط زیست و به ویژه فناوری های نوین باتوجه به  اصول، استانداردها و مقررات پذیرفته شده بین‌اللملی است. فناوری های پالایش اگرچه به نوعی درمان محسوب می شوند تا پیشگیری، ولی به هر حال نقشی اساسی در حفظ محیط زیست دارا هستند. همچنین تلاش می گردد تا در کارگاه های آموزشی همایش، آخرین دستاورردهای مرتبط با فناوری های پالایش در اختیار شرکت کنندگان قرار گیرد.

 

 اهداف همایش :
• توسعه فرهنگ و دانش فنی مربوط به فناوری های پالایش در محیط زیست؛
• آموزش مؤثر و اقتصادی روش‌‌های طراحی مناسب پالایش محیط زیست؛
• کمک به بهبود وضعیت سلامت و بهداشت جامعه؛
• ارتقای سطح دانش در حوزه فناوری های پالایش محیط زیست و گسترش کاربرد و بومی سازی این دانش مهم در کشور؛
• تبادل تجارب در بخشهای صنعتی  و دانشگاهی؛
• معرفی اهمیت دانش پالایش در محیط زیست به صنایع و سازمان های مرتبط؛
• معرفی و بازتاب نتایج تحقیقات، پژوهش ها، تجربه  ها و نوآوری های علمی و صنعتی صنایع و دانشگاه ها؛
• بازتاب مسائل و مشکلات پیش روی صنایع و مراکز علمی و تحقیقاتی در امر اجرای پروژه های مرتبط با موضوع پالایش محیط زیست؛

محورهای همایش :
• فن آوری های نوین در پالایش محیط زیست (آب، خاک و هوا)
• پالایش محیط زیست و توسعه پایدار
• آلاینده های نفتی و پالایش آن در آب و خاک
• مدل سازی روش های پالایش در محیط زیست
• ملاحظات اقتصادی در پالایش محیط زیست
• قوانین، دستورالعمل ها و ضوابط پالایش محیط زیست

زمان: ۵-۳ خردادماه ۱۳۹۰
برگزارکننده : دانشگاه صنعتی شریف
مسئول : دکتر حمیدرضا کریمی نیا
تلفن : 021-66028963 
وب
سایت: ertc.sharif.ir

 

[ یکشنبه بیست و هشتم فروردین 1390 ] [ 13:7 ] [ مهسا خدارحمی(محیط زیست) ]

  چرا مديريت بحران؟

حوادث و تاريخ هر دو بيان کننده آنند كه ايران مقام دار پنجم تا دهم كشور هاي حادثه خيز دنيا است ، تاكنون 40 گونه حادثه شناخته شده در سطح جهان ثبت شده كه ايران 31 نوع از آنها را به ارث برده است. بنا به آمار در دو دهه گذشته نزديك به 10 درصد ايرانيان به نحوي در بلاياي طبيعي و حوادث كشته شده اند يا خسارت ديده اند، رقمي معادل 7 يا 8 ميليون نفر ايراني.
اين در حالي است كه تنها حوادث و بلاياي آسماني و زميني ساكنان زمين خاكي را تهديد نمي كند ٬ بلكه انسانها نيز تمايلات تخريب و ايجاد بحران را ذاتا در دل دارند و همواره با بحران افروزي خبر ساز مي شوند.
بحران هاي سياسي ، اقتصادي ، اجتماعي ، جغرافيايي و انساني كه تير تهديدشان هر آن به سوي جامعه بشري نشانه رفته و هر روز يك بحران كوچك و بزرگ را در تاريخ ثبت مي كنند.
بحران منشوري است چند وجهي كه درك و ساماندهي و مديريت آن نيازمند هويت شناسي لايه اي است . منشوري با گونه گوني هاي متفاوت كه در انبساط و انقباض‌هاي پي در پي ،تنها يك وجه خود را نشان داده است "خطر" .

وجهي كه در دنياي گفتماني بحران نيازمند تعريفي جامع و كار آمد است. 

 

ادامه مطلب را بخوانید

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و هشتم فروردین 1390 ] [ 13:2 ] [ مهسا خدارحمی(محیط زیست) ]

در این پست نگاهی داریم به یکی از محبوب ترین نخجیر های استان انتاریو – و کشور کانادا – بنام گوزن دم سفید ( White-tailed deer) که شکار آن با تیرکمان و سلاح گرم بسیار رایج است.

گوزن دم سفید – بنام لاتین Odocoileus virginianus – که به نام گوزن ویرجینیا نیز شهرت دارد، گوزن متوسط القامه ایست بومی قاره آمریکا که در نواحی شمالی، مرکزی و جنوبی این قاره (تا کشور پرو) پراکنده شده است. این حیوان در بعضی کشورهای اروپایی – نظیر فنلاند و جمهوری چک – و در کشور نیوزیلند نیز یافت می شود که در قرن نوزدهم توسط علاقه مندان به این حیوان به نواحی مذکور آورده شده اند.

 

گوزن دم سفید حیوان قدرتمندی است که قادرست با سرعتی بالای 60 کیلومتر در ساعت بدود، از حصار های بلندتر از 2 متر بپرد و در رودخانه با سرعت 20 کیلومتر در ساعت شنا کند. این حیوان فراوان ترین نخجیر بزرگ جثه در کاناداست و جمعیت این حیوان تنها در استان انتاریو بالغ بر 400 هزار راس برآورد می شود. طبق سرشماری ها و برآورد های تخمینی در سال 1982، جمعیت این حیوان در آمریکای شمالی به بیش از 15 میلیون راس می رسیده است. سرعت تولید مثل این حیوان بالاست و یک گله سالم در شرایط عادی می تواند طی یکسال جمعیت خود را دو برابر کند.


ادامه مطلب را ببینید


 


ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و چهارم فروردین 1390 ] [ 18:54 ] [ الهام اسماعیلی(محیط زیست) ]

امسال نیز همچون سال‌های گذشته مراسم ساعت زمین در ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه شنبه ۲۶ مارس برابر با ششم فروردین ماه در سراسر جهان برگزار شد.


برتری اصلی مراسم امسال برای ایرانیان را باید در این نکته دانست که برج میلاد تهران برای اولین بار به نمایندگی از دوستداران محیط زیست در ایران در پنجمین سال این طرح شرکت کرد و یک ساعت در خاموشی به ‌سر برد.
 
 


ادامه مطلب را بخوانید.
 


ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و دوم فروردین 1390 ] [ 16:15 ] [ زینب موقر (محیط زیست) ]

۱-قله اورست

کمتر کسی است که نام قله اورست را نشنیده باشد و نداند که بلندترین نقطه دنیا- از سطح دریا-  محسوب می شود. پس جای تعجب نیست که نام آن میان عجایب هفتگانه طبیعت دیده شود.

قله اورست در رشته کوه‌های هیمالیا قرار گرفته است، رشته کوهی که  مرتفع‌ترین کوهستان جهان شناخته شده و در قاره آسیا در نزدیکی فلات تبت و مرز نپال قرار گرفته است. طبیعت زیبا و تماشایی این منطقه زیستگاه گونه‌های وسیعی از گیاهان و جانوران و همچنین گروه‌هایی قومی با فرهنگ های دیرین است.

مردم نپال قله اورست را به نام «پیشانی آسمان» می شناسند و تبتی‌ها به آن «الهه مادر جهان» می گویند. بلندترین نقطه کوهستان هیمالیا ۸۸۴۸ متر ارتفاع دارد و همین موضوع باعث می شود که هرساله تعداد زیادی از کوهنوردان برای فتح آن به این منطقه بیایند. جالب است بدانید که در اثر فرآیندهای زمین شناسی هرساله بین سه تا شش میلی‌متر به ارتفاع این رشته کوه افزوده می شود.

 

ادامه مطلب را بخوانید.

 


ادامه مطلب
[ شنبه بیستم فروردین 1390 ] [ 18:34 ] [ الیکا جلالی (محیط زیست) ]

زمانی که در قرن شانزدهم میلادی، نخستین اسپانیایی‌ها قدم به آمریکای جنوبی گذاشتند، از دیدن جانورهای عجیبی که مثل یک کیسه از درخت‌ها آویزان بودند، شگفت‌زده شدند. یکی از آنها درباره این جانور در دفترچه خاطراتش نوشت: “هرگز در عمرم جانوری به این زشتی و بی‌خاصیتی و تنبلی ندیده بودم.”
اما ما امروز می‌دانیم که او اشتباه کرده است. تنبل‌ها خیلی آهسته و به ندرت حرکت می‌کنند، ولی همین ویژگی شیوه آنها برای مقابله با دشمن است.

«تنبل‌ها» چه‌قدر تنبل هستند؟ “هرمان تیرلر”، پژوهشگر و جانورشناس در این باره داستان جالبی را تعریف می‌کند. او از یک خرس سه‌انگشتی تنبل در خانه‌اش در برزیل نگه‌داری می‌کند. «یک شب در خانه بوی سوختگی شدیدی می‌آمد. جانور تنبل گوشه اتاق، روی یک لامپ روشن آباژور نشسته بود، از حرارت لامپ، بدنش سوخته بود و دود از آن بلند می شد، اما حیوان حرکت نمی‌کرد.» حتی وقتی هرمان سعی می‌کند تنبل را از روی لامپ جدا کند، حیوان با سروصدا اعتراض می کند. جای سوختگی تا مدت‌ها روی بدن جانور باقی‌مانده بود. واقعیتی که درباره این جانور وجود دارد این است که هیچ چیز نمی‌تواند آرامش این حیوان را برهم بزند، حتی سوختگی قسمتی از بدنش.

این حیوان در محل زندگی اصلی‌اش، یعنی در جنگل‌های بارانی آمریکای مرکزی و جنوبی، ساعت‌های طولانی از شاخه‌های درخت‌ها آویزان است. معمولاً، حتی ۴۰ متر هم در روز حرکت نمی‌کنند.

 

ادامه مطلب را بخوانید.

 


ادامه مطلب
[ شنبه بیستم فروردین 1390 ] [ 18:31 ] [ الیکا جلالی (محیط زیست) ]

 

آرزومند سالی خوش به همراه سلامتی و کامروایی برای تک تک شما عزیزان هستیم.

(مدیریت و نویسندگان)

[ دوشنبه یکم فروردین 1390 ] [ 13:16 ] [ محدثه رحمانی ]
درباره وبلاگ

خدا تنها روزنه امیدی است که هیچگاه بسته نمی شود... تنها کسی است که با دهان بسته هم می توان صدایش کرد... با پای شکسته هم می توان سراغش رفت... تنها خریداریست که اجناس شکسته را بهتر برمی دارد... تنها کسی است که وقتی همه رفتند می ماند... وقتی همه پشت کردند آغوش می گشاید... وقتی همه تنهایت گذاشتند محرمت می شود... و تنها سلطانی است که دلش با بخشیدن آرام می گیرد نه با تنبیه کردن. خدا را برایت آرزو دارم.

سلام . این وبلاگ مکانی برای ارائه مطالب در زمینه کشاورزی و محیط زیست می باشد. لطفا با نظرات و انتقادات خود ما را در جهت بهتر شدن وبلاگ یاری نمائید. به امید بازدید مجدد شما از وبلاگ و با آرزوی موفقیت برای شما.